راهنمای انتخاب یو پی اس برای کامپیوتر

یو پی اس کامپیوتر چیست؟

یو پی اس کامپیوتر چیست؟

یو پی اس یا منبع تغذیه اضطراری دستگاهی است که انرژی الکتریکی را در مواقع قطع جریان برق اصلی فراهم می‏ کند. بدیهی است که یو پی اس با یک ژنراتور آماده به کار تفاوت دارد چرا که یو پی اس تقریبا به صورت همزمان با غیرفعال شدن برق اصلی، اقدام به محافظت از وسایل مصرف کننده توان الکتریکی و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز آنها می‏ نماید.

یو پی اس‏ ها انواع مختلفی دارند. یو پی اس آفلاین، یو پی اس آنلاین و یو پی اس خورشیدی مثال ‏هایی از انواع یو پی اس هستند. همچنین یو پی اس ها کاربردهای مختلفی نیز دارند. به طور مثال در ادارات، منازل و بیمارستان‏ ها می‏توانند از یو پی اس برای محافظت و تامین برق دستگاه‏ های الکتریکی خود بهره بگیرند. در این میان می‏ توان از یو پی اس برای تامین برق سیستم‏ های کامپیوتری نیز بهره برد. یو پی اس کامپیوتر دو کار عمده انجام می ‏دهد که یکی فراهم سازی باطری بکاپ و دیگری محافظت از سیستم‏ های کامپیوتری، تجهیزات شبکه، کنسول‏ های بازی، سرورهای خانگی، تجهیزات ذخیره‏ سازی خارجی و سایر وسایل الکترونیکی در مقابل نوسانات شبکه برق است.

 

برای آشنایی با انواع UPS پیشنهاد میکنیم مقاله یو پی اس چیست؟ را از دست ندهید.

 

بهترین یو پی اس برای کامپیوتر

یو پی اس کامپیوتر چیست؟

یو پی اس‏ ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند و باطری بکاپ آنها متناسب با نوع استفاده تفاوت دارد. به طور مثال اگر به دنبال خرید یو پی اس برای یک سیستم کامپیوتری خانگی حرف ه‏ای با مشخصات سخت‏ افزاری بالا هستید، لازم است به دنبال یک یو پی اس با ظرفیت پشتیبانی بالا باشید چرا که ممکن است یک یو پی اس معمولی جوابگوی نیاز شما نباشد. بنابراین پیش از انتخاب و خرید یو پی اس، بهتر است مراجعه ‏ای داشته باشید به راهنمای خرید یو پی اس برای کامپیوتر که بر روی سایت برخی شرکت‏ های تامین کننده یو پی اس قرار دارد.

ظرفیت یو پی اس باید به اندازه‏ ای باشد که نه تنها بتواند تمام وسایل الکتریکی متصل را پشتیبانی کند، بلکه به حدی باشد که حداقل فرصت خاموش کردن وسایل الکتریکی و الکترونیکی مصرف کننده را به مشتری بدهد.

 

مطالب مرتبط: کاربرد UPS در ساختمان

 

سوال اینجاست که چطور می‏توان نیازمندی توان مصرف کننده ‏ها و ظرفیت مناسب یو پی اس را انتخاب کرد؟ مرحله اول، بررسی سیستم ‏های کامپیوتری و آن دسته از وسایل جانبی‏ است که لازم است در وضعیت اختلال در شبکه برق اصلی دچار قطعی برق نشوند. مثلا کامپیوتر کاری خانگی یا کامپیوتر بازی دارای لوازم جانبی مانند مانیتور، هارددیسک‏ های خارجی و غیره هستند. در زمان قطعی برق بهتر است یو پی اس قادر به تامین برق مورد نیاز مانیتور نیز باشد که بتوانید با سیستم کامپیوتر تعامل داشته باشید. بنابراین هنگام انجام محاسبات، از در نظر گرفتن توان مصرفی لوازم جانبی غافل نشوید. اگر می‏ خواهید محاسبات دقیق‏ تری داشته باشید، می‏توانید از یک توان‏ سنج الکتریکی برای اندازه ‏گیری الگوهای مصرف واقعی دستگاه ‏های خود استفاده کنید. روش دیگر این است که نگاهی به مشخصات فنی کامپیوتر شخصی خود بیندازید و در بخش منبع تغذیه، حداکثر توان مصرفی دستگاه خود را بیابید. نکته قابل توجه این است که به طور مثال یک سرور یا کامپیوتر خانگی با منبع تغذیه ۴۰۰ وات، توان ثابت ۴۰۰ وات را مصرف نمی‏ کند. اگر اندازه ‏گیری را با تجهیزات انجام دهیم خواهیم دید که توان راه ‏اندازی دستگاه کمی بیش از ۳۰۰ وات است و توان عملیاتی ثابت چیزی در حدود ۲۵۰ وات است. اما اگر می‏ خواهید محافظه‏ کارانه عمل کنید، همان مقدار حداکثری را مد نظر قرار داده و انتخاب یو پی اس مناسب را بر مبنای همان مقدار انجام دهید. برای محاسبه ظرفیت مورد نیاز یو پی است از یک قانون کلی می‏ توان استفاده کرد:

 

حداقل ولت-آمپر مورد نیاز برابر است با ۱٫۶ ضربدر توان بار

 

واحد ولت-آمپر یک واحد استاندارد برای توصیف ظرفیت یو پی اس ‏ها است. با استفاده از قانون فوق می‏ بینیم که برای یک کامپیوتر خانگی داران توان مصرفی ۴۰۰ وات، به یک یو پی اس با ظرفیت ۶۴۰ ولت-آمپر نیاز داریم. اما این یو پی اس تا چه مدت زمانی می‏ تواند انرژی الکتریکی دستگاه ما را تامین کند؟ پاسخ این است که برای این کار محاسبات دقیقی همانند آن چیزی که برای محاسبه ظرفیت یو پی اس آوردیم وجود ندارد. برای این کار بهتر است به جداول تخمین که توسط سازنده ‏های دستگاه ‏های یو پی اس منتشر می‏شود مراجعه کنید. بنابراین اگر می‏ خواهید کامپیوتر یا سایر دستگاه‏ های شما در زمان قطعی برق مدت زمان بیشتری آماده به کار باشند می‏ بایست به تناسب به دنبال یو پی اس‏ هایی با ظرفیت بالاتر از مقدار محاسبه شده توسط فرمول باشید.

یو پی اس کامپیوتر چیست؟

هر یو پی اس دارای روشی برای ارتباط با کامپیوتر و سیستم ‏هایی است که به آن متصل هستند. برای اکثر سیستم‏ ها، یک کابل USB به عنوان رابط بین یو پی است و کامپیوتر عمل می‏کند، به طوری که در زمان قطعی برق هشداری از طرف یو پی اس به کامپیوتری ارسال می ‏شود و روند خاموش شدن دستگاه شروع می ‏شود. بنابراین هنگام خرید یو پی است به دو نکته توجه کنید: یکی اینکه یو پی اس با دستگاه‏ های متصل قادر به برقراری ارتباط باشد و دوم اینکه به طور خاص بتواند با سیستم عامل انتخابی شما ارتباط داشته باشد. اگر از ویندوز استفاده می‏ کنید این موضوع چندان نگران کننده نخواهد بود، اما اگر سیستم عامل شما لینوکس است باید کمی دقت بیشتری به خرج دهید.

 

مقاله پیشنهادی: یو پی اس خانگی چیست؟ (راهنمای انتخاب بهترین یو پی اس (UPS) خانگی)

 

مورد دیگری که باید در هنگام انتخاب یو پی اس مناسب برای سیستم کامپیوتری و سرور خانگی خود به آن توجه کنید این است که اگر قرار است یو پی اس برای پشتیبانی مودم و روتر کابلی استفاده کنید، مشخصات آن را بررسی کنید که آیا دارای پورت‏ های محافظت شده (فیلترشده) برای کابل‏ های شبکه و کواکس هست یا خیر.

یکی دیگر از موارد در انتخاب یو پی اس، صفحه نمایش است. دقت کنید که همه یو پی اس ‏ها صفحه نمایش ندارد. اگر چه ممکن است این مورد برای شما مهم نباشد اما وجود صفحه نمایش می‏ تواند بسیار مفید باشد چرا که می‏ توانید وضعیت سیستم را در لحظه از طریق بازخوردهایی که ایجاد می‏کند مشاهده کنید. بنابراین وجود یک صفحه نمایش جمع و جور که می ‏تواند اطلاعاتی مثل زمان آماده به کار باقیمانده، سلامت باطری و سایر موارد را به شما بگوید بسیار مفید است.

پارامتر بعدی در انتخاب یو پی اس برای سیستم کامپیوتر خانگی، سر و صدا است. یو پی اس‏ های کوچک عموما فن ندارند اما سیستم‏ های یو پی اس بزرگ غالبا دارای فن هستند. برای انتخاب بهتر می ‏توانید نظرات خریداران را بخوانید و ببینید هر یک از مدل‏ های یو پی اس آیا به اندازه‏ای که سازنده ادعا می‏کند کم سر و صدا هستند یا خیر. اگر یو پی اس خود را در زیرزمین نگهداری کنید مشکلی از بابت سر و صدا نخواهید داشت اما اگر قرار است آن را در محیط زندگی خود قرار دهید، مشکل از موضوع سر و صدا برای شما آزاردهنده باشد.

توجه به این نکته نیز مهم است که آیا باطری‏ های یو پی اس توسط کاربر قابل تعویض هستند یا خیر و اگر قابل تعویض هستند هزینه آنها چقدر است. قاعدتا باطری ‏های یو پی اس عمر بی نهایت ندارند و چیزی بین ۳ تا ۵ سال عمر می ‏کنند. وقتی باطری ‏های یک سیستم یو پی اس خراب می‏شود، یا باید برای آنها باطری جدید بخرید یا اینکه یو پی اس خود را به طور کامل تعویض کنید. به جز برای یو پی اس‏ های بسیار کوچک، همواره باید به دنبال مدل ‏هایی باشید که باطری ‏های تعویض ‏شدنی داشته باشند چرا که دلیلی برای تعویض یک یو پی اس ۱۰۰ دلاری صرفا برای اینکه باطری ‏های آن قابل تعویض نیستند وجود ندارد.

 

جمع بندی

در این مقاله از وبسایت هوگون به بررسی یو پی اس مناسب برای PC و لپ تاپ پرداختیم. اگر قصد خرید یو پی اس برای کامپیوتر خود را دارید، می توانید با کارشناسان هوگون در این زمینه مشورت نمایید تا با خیالی راحت و آسوده UPS مناسب کامپیوتر خود را خریداری کنید.