چشمی دزدگیر چیست؟ معرفی ۹ مدل چشمی دزدگیر منازل

چشمی دزدگیر چیست؟

چشمی دزدگیر چیست و انواع آن کدام است؟

دزدگیرها قبلا با روش‌های ساده‌ای کار می کردند. به این صورت که چشمی دزدگیر نفوذ در یک نقطه خاص را تشخیص می‌داد. مثلا وقتی پنجره یا در باز می‌شد و دو نقطه تماس بین در و چهارچوب قطع می‌شد، دزدگیر به صدا در می‌آمد. اما این چشمی‌ها به راحتی قابل دور زدن بودند و سارقان می‌توانستند آنها را از کار بیندازند. همین مسئله باعث توسعه چشمی دزدگیرها شد. امروزه دزدگیرها از روش‌های مختلفی برای ردیابی هرگونه نفوذ استفاده می‌کنند. آنها دیگر تنها به یک تماس متکی نیستند و روی ردیابی حرکت یا تغییر در مکان و … نیز حساس هستند.

 

انواع چشمی دزدگیر

هنگام خرید دزدگیر اماکن عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. نوع زنگ خطر یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری است. با این حال تصمیم‌گیری در مورد چشمی دزدگیر  نیز از اهمیت زیادی برخورداراست. زیرا چشمی‌ها مهمترین جزء سیستم هشدار دهنده خانه شما هستند. یک چشمی دزدگیر کارآمد هرگونه نفوذ را تشخیص داده و شما را از شرایط ناگوار نجات می‌دهد.

در زیر به معرفی ۹ مدل مختلف چشمی دزدگیر که در سیستم‌های هشدار دهنده خانگی برای تشخیص مزاحم استفاده می‌شود پرداخته‌ایم:

  1. چشمی مادون قرمز غیرفعال (Passive Infrared Motion Detectors)

این سنسورها که به عنوان سنسورهای PIR نیز شناخته می‌شوند و متداول‌ترین نوع چشمی هستند که صاحب‌خانه‌ها از آنها استفاده می‌کنند. زیرا هم کاربردی و  هم مقرون به صرفه هستند. اصطلاح “غیرفعال” در نام این چشمی نشان می‌دهد که سنسور PIR  هیچ انرژی را برای تشخیص اجسام، تولید یا تابش نمی‌کند. سنسورهای PIR می‌توانند تغییرات دمای محیط و همچنین گرمای بدن را به طور موثر تشخیص دهند. اگر این سنسورها افزایش دما را به دلیل وجود مزاحم یا جسم خارجی تشخیص دهند، زنگ هشدار فعال می‌شود.

نکته: انرژی مادون قرمز نمی‌تواند از شیشه عبور کند. بنابراین به دلیل حضور افراد یا حیوانات در خارج، زنگ هشدار فعال نمی‌شود.

 

  1. چشمی اولتراسونیک (Ultrasonic Detectors)

آشکارسازهای مافوق صوت از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تشخیص هر نوع حرکتی در یک فضای محدود استفاده می‌کنند. آنها فرکانس‌های بین ۲۵ کیلوهرتز تا ۷۵ کیلوهرتز را ارسال می‌کنند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست. این فرکانس‌ها از دیوارها، سقف و مبلمان در یک اتاق محافظت شده خارج می‌شوند. و در صورت تغییر ناگهانی در فرکانس تثبیت شده، زنگ هشدار فعال می‌شود.

نکته: هر جسم متحرکی می‌تواند فرکانس امواج صوتی اطراف را در فضای محافظت شده تغییر دهد. بنابراین این سنسورها بین مزاحمان و رهگذران فرقی قائل نمی‌شوند.

 

  1. چشمی مایکروویو (Microwave Detectors)

چشمی دزدگیر مایکروویو همانند چشمی‌های اولتراسونیک کار می‌کنند. با این تفاوت که آنها به جای امواج صوتی از امواج رادیویی با فرکانس بالا استفاده می‌کنند. مزیت استفاده از آشکارسازهای مایکروویو این است که امواج رادیویی می‌توانند از دیوارها عبور کنند. بنابراین در مقایسه با امواج مافوق صوت پوشش نسبتاً بیشتری را ارائه می‌دهند.

 

  1. سوئیچ‌های مغناطیسی (Magnetic Switches)

سوئیچ‌های مغناطیسی معمولاً برای محافظت از درها و پنجره‌ها استفاده می‌شوند. سهولت استفاده، دوام و قیمت مناسب، آنها را به یک انتخاب محبوب تبدیل کرده است. آنها از دو قسمت جداگانه یعنی سوئیچ و آهنربا تشکیل شده‌اند و صاحبان خانه می‌توانند به راحتی آنها را نصب کنند. با نصب این سوئیچ مغناطیسی وقتی در یا پنجره بسته باشد مدار الکتریکی ایجاد می‌شود. و اگر پنجره یا در باز شود، مدار از کار می‌افتد و زنگ هشدار فعال می‌شود.

 

  1. نورافکن‌های فوتوالکتریک یا چشمی خطی (Photoelectric Beams)

پرتوهای فوتوالکتریک از پرتوهای مادون قرمز برای تشخیص وجود یک مزاحم استفاده می‌کنند. این پرتوهای نور مادون قرمز معمولاً در ردیف‌های دو یا چند تایی قرار می‌گیرند. اگر هرکسی مانع پرتو شود، سیستم هشدار خانه فعال می‌شود.

  1. چشمی خطی وزنی

چشمی خطی وزنی عملکردی همانند چشمی فوتوالکتریک دارند. با این تفاوت که می‌توانند فقط نسبت به اجسام حجیم، حساس باشند.

چشمی دزدگیر وزنی در مدل‌های متنوعی وجود دارند. چشمی‌های وزنی می‌توانند از نوع ماکروویو و یا PIR هم باشند. همچنین بر اساس حجم جسم نیز می‌توانند تشخیص دهند که موجود روئیت شده انسان است و یا حیوان. در چشمی خطی وزنی یا چشمی دزدگیر حساس به انسان، معمولاً وزن ۱۵ تا ۴۵ کیلوگرم را برای تشخیص حیوانات در نظر می‌گیرند. این معیار قابل تنظیم است.

 

  1. چشمی دزدگیر وزنی بی سیم

این چشمی مجهز به تکنولوژی PIR می‌باشد. این تکنولوژی به ما کمک می‌کند تا فقط برای تشخیص حرکت انسان یا جسمی با وزن بالای ۲۵ کیلوگرم از این چشمی کمک بگیریم، و برای حرکاتی از قبیل حشرات یا حیوانات یا تکان خوردن اجسام کوچک در جلوی چشمی دزدگیر، دزدگیر فعال نشود.

 

  1. آشکارسازهای شکستن شیشه (Glass Break Detectors)

وقتی شیشه می‌شکند، نوارهای مختلف فرکانسی از جمله، امواج مافوق صوت که برای انسان قابل شنیدن است و همچنین مادون صوتی که انسان نمی‌تواند بشنود، ایجاد می‌شود. این مدل چشمی‌ها در کنار شیشه‌ها نصب می‌شوند و با شکستن شیشه، زنگ هشدار بلافاصله روشن می‌شود.

 

  1. چشمی دزدگیر صنعتی

انواع چشمی های سیستم اعلام سرقت که در بالا معرفی شد، همگی می‌توانند به عنوان چشمی دزدگیر صنعتی به کار گرفته شوند. فقط ابتدا باید مناطق امنیتی یا نقاط زون دزدگیر اماکن را تشخیص داده و سپس از چشمی متناسب با محل استفاده کرد. همچنین باید به مواردی مانند آلارم (استفاده از آژیرهای بلند در بعضی اماکن ممنوع است)، محرک‌ها در فضای باز و سایر تجهیزات نظارتی نیز توجه کرد.

 

بیشتر بخوانید: علت فعال نشدن دزدگیر اماکن و عیب یابی دستگاه

 

tamper در چشمی دزدگیر چیست؟

باز کردن پوشش یا قاب سیستم یا چشمی دزدگیر، دسترسی

به اجزای داخلی را فراهم می‌کند. این کار می‌تواند برای غیرفعال کردن دستگاه انجام شود. tamper یک سوئیچ است که از باز شدن سیستم دزدگیر بدون اطلاع صاحب سیستم، جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال باز کردن یا شکستن قاب یک چشمی دزدگیر باعث فعال شدن سوئیچ تایمر می‌شود و به دستگاه اعلام هشدار می‌کند. محل نصب سوئیچ تمپر در برخی قطعات مانند کنترل پنل ممکن است در جلو پنل برای هشدار باز شدن در پنل و یا در پشت پنل برای هشدار جدا یا کنده شدن پنل از دیوار باشد.

 

بهترین محل نصب چشمی دزدگیر

برای اینکه چشمی دزدگیر شما بیشترین کارایی را داشته باشد باید بهترین محل نصب چشمی دزدگیر را انتخاب کنید. با نصب استراتژیک چشمی‌های دزدگیر می‌توانید مطمئن شوید که سیستم امنیتی شما به طور کامل کار می‌کند. در ادامه برخی از موثرترین نقاط قرار دادن چشمی‌های دزدگیر آورده شده است:

 

درها – قرار دادن چشمی دزدگیر در بالای درها، آنها را دور از دید نگه می‌دارد. و ورود مزاحمان را بدون به صدا درآوردن زنگ خطر تقریباً غیرممکن می‌سازد.

 

گوشه‌ها -نصب چشمی دزدگیر در گوشه اتاق، وسیع‌ترین نمای ممکن را از فضا به چشمی می‌دهد. فقط مطمئن شوید که چشمی به سمت در ورودی قرار گرفته باشد و هیچ مانعی جلوی آن نباشد.

نزدیک اشیای قیمتی – قرار دادن چشمی دزدگیر در نزدیکی یا پشت اقلام ارزشمند باعث می‌شود که در صورت تلاش متجاوز برای جابجایی یا سرقت آنها، زنگ خطر به صدا در آید.

 

در حیاط خلوت، بالکن یا ایوان – اگر چنین فضاهایی در خانه خود دارید، ایده خوبی است که چشمی دزدگیر را در آنجا قرار دهید. اگر کسی به آن مکان نزدیک شود، بلافاصله از آن مطلع خواهید شد.

 

مناطق پر رفت و آمد  – مجهز شدن راه‌پله‌ها، راهروهای اصلی و دیگر مناطق پرتردد با چشمی دزدگیر باعث می‌شود که افراد مزاحم قبل از رسیدن به محلی که در نظر دارند، زنگ هشدار را فعال کنند.

 

سقف – هنگامی که یک مزاحم وارد خانه می‌شود، ممکن است ابتدا به دنبال چشمی دزدگیر بگردد. سقف یک مکان عالی است که متجاوز در ابتدا به آن نگاه نمی‌کند. بنابراین جاسازی دزدگیر در سقف یک راهی عالی برای جلوگیری دور زدن یا فرار دزد از سنسورهاست.

 

درون تزیینات – یک راه عالی برای پنهان کردن سنسورهای حرکتی این است که آنها را درون دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. به طور مثال آنها را در بین عکس‌ها پنهان کنید تا به راحتی توسط مزاحمان تشخیص داده نشوند.

 

مکان‌های کم تاثیر برای نصب چشمی دزدگیر

نزدیک پنجره

از قرار دادن چشمی‌ها به طور مستقیم در مقابل یک پنجره خودداری کنید. این مکان به دو دلیل مناسب نیست. اولین مورد این است که چشمی‌های حساس به حرارت می‌توانند نور خورشید را به عنوان مزاحم اشتباه بگیرند. دومین دلیل این است که سنسور تشخیص حرکت زمانی بهترین عملکرد را دارد که سارق موازی با چشمی راه برود و نه رو به روی آن.

نزدیک منابع گرمایی

منبع گرما می‌تواند به طور بالقوه زنگ خطر را به صدا درآورد. بنابراین بهتر است چشمی‌های دزدگیر را از دریچه‌های هوای گرم و رادیاتورها دور نگه دارید. هرگونه تغییر در حرارت مادون قرمز می‌تواند زنگ هشدار را فعال کند.

 

نصب چشمی دزدگیر در فضای باز

شما می‌توانید چشمی دزدگیر در فضای باز را در ورودی پارکینگ، در حیاط و یا درهای ورودی قرار دهید. و در عین حال کنترل پنل آن را در داخل خانه با خیال راحت نصب کنید. استفاده از چشمی دزدگیر بی سیم و دزدگیر اماکن سیم کارتی این کار را آسان‌تر می‌کند. زیرا نصب چشمی و راه‌اندازی دزدگیر انعطاف‌پذیری بیشتری خواهد داشت.

بهتر است برای نصب چشمی دزدگیر در فضای باز از چشمی PIR و سنجش حرکت با احتیاط استفاده شود. زیرا هنگامی که سنسورهای حرکتی IR در خارج از منزل استفاده می‌شوند، احتمال ایجاد زنگ هشدار کاذب بیشتر می‌شود. یکی از دلایل این هشدارهای کاذب تغییرات سریع شرایط آب و هوایی است. به عنوان مثال هنگامی که باد گرم می‌وزد، نورافکن‌های سنجش حرکت ممکن است دچار تشخیص اشتباه شوند. البته همیشه جایگزین‌هایی برای حسگرهای IR وجود دارد که می‌توانند در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند و احتمال هشدارهای کاذب را کاهش می‌دهند.

 

مطالب مرتبط: سیستم اعلام سرقت چیست؟

 

باتری چشمی دزدگیر

بیشترین استفاده برای دزدگیر‌ها، باتری‌های SLA  یا سربی اسیدی ۱۲ ولت برای چشمی‌ها و پنل‌های بی سیم و سیمی است.

باتری چشمی دزدگیر معمولاً با توجه به آمپر آنها انواع متفاوتی دارند. در اکثر دزدگیرها از باتری ۱۲ ولت ۲٫۱ah ، ۳٫۴ah یا ۷ah  استفاده می‌شود. بسته به میزان استفاده و فعالیت، باتری چشمی دزدگیر به مدت ۱۸-۲۴ ماه عمر می‌کند.

 

بهترین چشمی دزدگیر اماکن

با توجه به نوع مکانی که باید تحت حفاظت قرار گیرد، انواع گوناگونی از چشمی‌های دزدگیر وجود دارد که می‌توانند به عنوان بهترین چشمی دزدگیر اماکن عمل کنند. تقسیم‌بندی این چشمی‌ها می‌تواند بر مبنای ساختار و یا نحوه عملکرد آنها باشد.

یکی از بهترین و پر استفاده‌ترین چشمی‌ها چشمی دزدگیر خطی وزنی است که با تعیین وزن معین، ضمن دقت درحفاظت مکان، موجب هشدار کاذب نمی‌شود. با این همه پیش از هر تصمیمی حتما نیاز به بررسی دقیق مکان و نیازمندی و قابلیت‌های آن برای نصب تجهیزات امنیتی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد حتما با متخصصین این حوزه مشورت کنید.

 

جمع‌بندی

چشمی دزدگیر یک ویژگی اضافی برای یک سیستم امنیتی نیست، بلکه یک ضرورت برای دزدگیرهاست. زیرا بدون وجود چشمی‌ها، راهی برای تشخیص مزاحمان وجود نخواهد داشت. امیدوارم راهنمای ما نقش چشمی دزدگیر در امنیت خانه، فناوری‌های مختلف مورد استفاده در تشخیص حرکت و مکان صحیح نصب سنسورها را به شما آموزش داده باشد، تا بتوانید بهترین تصمیم را برای امنیت خانه خود بگیرید. همچنین می‌توانید از متخصصین ما در زمینه نصب، راه‌اندازی و تعمیر دزدگیر اماکن مشورت بگیرید. با استفاده از دزدگیر اماکن سیم کارتی هوگون می‌توانید از جدیدترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های امنیتی خانه و مشاغل بهره ببرید.